Fundusze pożyczkowe alternatywą dla kredytów
3 września 2018
Mniej znaczy więcej w projektowaniu graficznym
15 września 2018
Pokaż wszystkie

Ubezpieczenia pojazdów mechanicznych – OC

Paweł RudzkiDoradca Finansowo-Ubezpieczeniowy,  KAPITALIZM.PL

Ogólna wiedza na temat dostępnych na rynku ubezpieczeń jest co raz większa, jednak nadal wiele osób myli zakres OC z AC, ubezpieczenie życiowe z majątkowym, pomijając kwestię, że niektórzy uważają zakup ubezpieczenia za wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Ubezpieczeniem, z którym mamy chyba najczęściej do czynienia to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – czyli popularne OC (aut i nie tylko). Przed czym ono nas chroni? Jedziemy autem, powodujemy wypadek i nie pokrywamy z własnej kieszeni szkody, tylko korzystamy z polisy OC.

Suma ubezpieczenia

Jak w większości ubezpieczeń jeżeli nie wyrządzimy szkody to wpłacana składka „przepada”. O tym zasadniczo wiemy, ale… czy wiemy o jakich sumach ubezpieczenia (SU) mówimy w przypadku takiego OC? Otóż w przypadku szkód osobowych to jest 5 mln EURO, w przypadku szkód majątkowych to jest 1 mln EURO. Powtórzę: mówimy tutaj o MILIONACH EURO. Czy to dużo? Czasami tak, czasami nie.
Na początku sierpnia 2018 roku doszło do wypadku, gdzie po wybuchu cysterny z materiałami łatwopalnymi zginęły co najmniej dwie osoby, kilkadziesiąt zostało rannych, wiele samochodów zostało uszkodzonych. Co więcej doszło do uszkodzenia wiaduktu i prawdopodobnie okolicznych budynków, istnieje również podejrzenie wyrządzenia szkody środowiskowej. Wspomniany wypadek miał miejsce koło Bolonii we Włoszech (źródło: [klik]). I tak naprawdę nie ma znaczenia czy jeździsz cysterną z materiałami łatwopalnymi. Skutki wypadków mogą być kolosalne!

Opłata karna

OC komunikacyjne trzeba mieć. Koniec. Kropka. Tutaj nie ma dyskusji. Za jego brak grozi opłata karna – w przypadku samochodu osobowego i braku OC ponad 14 dni to 4200 zł. (źródło: [klik]).

Ile to kosztuje?

Trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych to jest chyba jedyne ubezpieczenie, gdzie należy szukać jak najtańszej opcji. Ponieważ zakres tego ubezpieczenia jest wszędzie taki sam, a taryfy ustalają sami ubezpieczyciele to po co przepłacać? A co zrobić aby akurat dla na przygotowane ubezpieczenie było tańsze? Jeździć bez wypadków – wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe premiują kierowców bezszkodowych – im dłużej jeździsz bez szkody, płacisz niższą składkę. Trzeba też wiedzieć, że oprócz tego składka zależy od wielu parametrów na przykład czy samochód jest zarejestrowany na kodzie pocztowym w Krakowie czy na wsi daleko od wielkiego miasta. W Krakowie oczywiście będzie drożej.
Wszelkie dodatkowe ubezpieczenia do ubezpieczenia OC – jak na przykład NNW, Auto Casco (AC) też mogą wpłynąć na składkę OC (obniżając ją). Płacisz więcej, jesteś lepiej chroniony. Jednak przy AC zakresy między towarzystwami, a tym samym stawki mogą się znacznie różnić. Ale to jest już temat na oddzielny artykuł…

Chcesz porozmawiać z autorem, napisz: rudzki(at)kapitalizm.pl, zadzwoń na numer 508 195 570, lub przyjdź na spotkanie, którego szczegóły znajdziesz tutaj [klik]
Udostępnij