Dobre logo – szybko i tanio?
18 lipca 2018
Bąbelki w butelce – jak i z czym podać?
18 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Dywersyfikacja aktywów

Paweł Rudzki, Doradca Finansowo-Ubezpieczeniowy, KAPITALIZM.PL

Dywersyfikacja jest dobra wszędzie. Nie tylko przy noszeniu jajek, ale również przy braniu pod uwagę swoich aktywów, które dla nas mają pracować.

Jak często wygląda sytuacja? Otóż wyobraźmy sobie Pana Józka, który prowadzi większą lub mniejszą firmę. Jest to jego miejsce pracy, dzięki temu utrzymuje swoją rodzinę.

100% BIZNES

Przychodzę do Pana Józka i proponuje:

– Panie Józku, proszę odkładać część pieniędzy, które Pan zarabia.

– Nie, nie – nie ma takiej opcji. Muszę pracować, muszę zarabiać, muszę wszystko inwestować w Firmę. A poza tym, mam tyle zamówień i wiem, że zawsze będę miał. Nie potrzebuję!

Czy aby na pewno na 100% może Pan Józek powiedzieć, że te zamówienia będą zawsze? A jeżeli zachoruje i z przyczyn silniejszych od niego nie zdąży z jednym zamówieniem, drugim, trzecim? A jeżeli konkurencja wprowadzi lepsze produkty, tańsze usługi? Co jeżeli się zmieni prawo i działalność prowadzona przez Pana Józka po prostu przestanie być opłacalna? Tak prowadzenie biznesu ryzykiem i nigdy nie ma pewności na zamówienia w przyszłości.

50% Biznes – 50% nieruchomości

To idziemy do Pana Franka. Też prowadzi biznes, ale wie, że może to być ryzykowne. Wie, że trzeba mieć jakieś dodatkowe zabezpieczenie. Chce rozdzielić swoje aktywa. Co według Pana Franka jest takim dobrym zabezpieczeniem? Oczywiście to co Polacy lubią najbardziej czyli nieruchomości. A najlepiej ziemia. A jeszcze ziemia rolna, która na pewno stanie się budowlaną w przyszłości. A jak zmienią plany zagospodarowania? No to może mieszkanie na wynajem. Tak oczywiście, a kto nam zagwarantuje, że zawsze znajdziemy najemcę? Najemcę, który nie dość, że będzie płacił w terminie, to jeszcze nie doprowadzi naszego mieszkania do ruiny? Pytanie też jaką stopę zwrotu można uzyskać z wynajmu mieszkania? Analizy pokazują, że wynosi ona ok… 4% rocznie. Nie wspominając już o konieczności wyłożenia (najczęściej) dość sporej kwoty na kupno mieszkania.

Jednak co by nie mówić, Pan Franek postępuje lepiej niż Pan Józek. U Pana Franka jest już jakieś zabezpieczenie wpływów gdyby w jego firmie poszło coś nie tak. Ryzyko nadal jest, ale znacznie mniejsze.

Jeszcze bardziej takie ryzyko zmniejsza Pan Antoni. On dzieli swoje aktywa na trzy części. I każdą z tych części też jeszcze stara się podzielić.

1/3 biznes 1/3 nieruchomości 1/3 finanse

Jedna część jego aktywności to biznes, coś co przynosi główne źródło dochodu. Druga część jego aktywności to wspominane już u Pana Franka nieruchomości. A trzecia część to ogólnie rzecz biorąc finanse, czyli coś szerszego niż sama gotówka. Dlaczego? Dlatego, że jak całość naszych aktywów możemy podzielić na trzy, tak również poszczególne części możemy podzielić na trzy. Wie o tym Pan Antoni i jego biznes to agencja ubezpieczeniowa, handel telefonami oraz restauracja. W zakresie nieruchomości dywersyfikuje ryzyko posiadając trochę ziemi rolnej w atrakcyjnej okolicy, lokal usługowy oraz mieszkanie na wynajem. Finanse Pan Antoni też ma podzielone. Część środków jest umieszczona w banku. Część środków jest umieszczona na gwarantowanych programach, które siłą rzeczy są długoterminowe. Tak naprawdę jest to fundament zabezpieczenia emerytalnego. A ostatnia część to „dopalacz” finansowy – fundusze inwestycyjne lub giełda.

Taki podział na pewno wielu ludziom może pomóc – lub mógł pomóc w przeszłości. Szczególnie gdy wspomnimy kryzys roku w latach 2007-2008, kiedy ludzie wszystkie pieniądze lokowali w fundusze inwestycyjne. „Bo do tej pory świetnie zarabiały”. Czy była pewność, że będą tak zawsze zarabiać? Oczywiście nie. Jednak ludzie często nie mieli tej świadomości i brali kredyty „na fundusze”. Niestety po tylu latach nic się nie zmieniło o czym przypomniała niedawna afera Amber Gold…

 

 

 

Chcesz porozmawiać z autorem, napisz: rudzki(at)kapitalizm.pl, zadzwoń na numer 508 195 570, lub przyjdź na spotkanie, którego szczegóły znajdziesz tutaj [klik]
Udostępnij